გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ვისწავლოთ ფეხბურთის თამაში
|
საგანი/პედაგოგი
|
სპორტი/ვლადიმერ მეგრელაძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
დაწყებითი/ მე-5 კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
25 მოსწავლე/სსმ მოსწავლე არ არის.
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
ü კიდევ ერთხელ დავანახოთ და
შევახსენოთ მოსწავლეებს ფეხბურთი როგორც ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული სპორტის სახე.
ü მოსწავლეებში გუნდურობისა და
პასუხისმგებლობის უნარების განვითარება.
|
გაკვეთილის მიზანი და მისაღწევი
შედეგები
|
· მოსწავლეებში ბურთის დაუფლების
ტექნიკის ცოდნა;
· ბურთის ტარება, შიდა და გარეთა
ტერფის გამოყენებით.
სპ.V.2. მოსწავლეს ფიზიკური აქტივობისას
შეუძლია წარმოაჩინოს ყველა ძირითადი და აუცილებელი მოძრაობითი უნარ-ჩვევები
(გადაადგილება, წონასწორობის შენარჩუნება და მანიპულირება).
ü შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე:
იყენებს სხვადასხვა გუნდური თამაშის (ფრენბურთი, ფეხბურთი, კალათბურთი,
ხელბურთი, რაგბი) ძირითად ილეთებს, წესებს, ხმოვან სიგნალებს;
ü გადაადგილებისას იჭერს და
ზუსტად გადასცემს ბურთს თანაგუნდელს.
ü შეძლებს თამაშის დროს ბურთის
ტარებას და კონტროლს.
ფიზიკურ აქტივობებში მონაწილეობის
საფუძველზე მოსწავლე ფლობს უნარს გამოავლინოს ისეთი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი
უნარ-ჩვევები როგორებიცაა: მიზნის დასახვა, მიზანდასახული მოქმედება, პრობლემის
გადაჭრა, გადაწყვეტილების მიღება, ადამიანებთან ურთიერთობა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ü ასრულებს თავის ფუნქციას და
გრძნობს პასუხისმგებლობას გუნდურ თამაშებში მონაწილეობის დროს;
ü ცდილობს იყოს ლიდერი გუნდში,
ამასთანავე, ყოველთვის ითვალისწინებს თამაშში მონაწილეთა ინტერესებს;
|
წინარე ცოდნა
|
ზოგადი ფიზიკური მომზადება.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეების შეფასებას ვახდენ
შეფასების სქემის მიხედვით, გამოვიყენებ განმავითარებელ შეფასებას - სიტყვიერი
კომენტარის სახით.
|
გამოყენებული სასწავლო მასალა და
ტექნიკური რესურსი
|
სპორტული მოედანი, მცირე ზომის
ალმები და ბურთები. პროექტორი, კომპიუტერი, ინტერნეტი, ელექტრონული პრეზენტაცია.
|
გაკვეთილის მსვლელობა და
მენეჯმენტი
|
გაკვეთილის A ფაზა. გამოწვევა
აქტივობა 1- ელექტრონული
პრეზენტაციის ჩვენება-
6 წუთი, პრეზენტაცია ეხება ქართული
კალათბურთის ისტორიის საწყის ეტაპს.
აქტივობა 2 - სპორტულ მოედანზე
ორგანიზებული გასვლა - 4 წუთი.
აქტივობა 3 - მოთელვითი ვარჯიში- 5
წუთი.
აქტივობა 4 - მოსწავლეების
გადანაწილება მოედანზე, საჭირო რაოდენობის ბურთებით უზრუნველყოფა. 3 წუთი.
გაკვეთილის B ფაზა. ცოდნის კონსტრუირება.
აქტივობა 5 - წყვილებს შორის
ბურთების გადაცემა, შიდა და გარეთა ტერფის გამოყენებით. 10 წუთი.
აქტივობა 6 - ნახევარ მოედანზე
ორმხრივი თამაში. 12 წუთი.
გაკვეთილის C ფაზა. შემაჯამებელი.
აქტივობა7 - კითხვა-პასუხი,
გასაუბრება, დავალება: ორგანზებული კლასის გაშვება. 5 წუთი.
|
გაკვეთილის გეგმა
Subscribe to:
Posts (Atom)
No comments:
Post a Comment